• Domov
  • Aktuality
  • Harmonogram
  • Aktivity
  • Galéria
  • Publicita
  • Blog
  • Učebné osnovy
  • Výstupy projektu
  • Kontakt

Zhutnená pôda - príčina povodní?

6/3/2015

10 Comments

 
10 Comments
Simon
6/10/2015 06:39:15 am

Prirodzená schopnosť lesov dážď zadržať sa z roka na rok znižuje kvôli výstavbe lesných ciest a nekontrolovateľnému nárastu zhutnenej pôdy v lesoch. Celé to začalo v 70. rokoch, keď nastal boom využívania ťažkej pásovej a kolesovej techniky v lesoch, motivovaný vyššími ziskami a efektivitou. Odvtedy sa odtok vody z lesov výrazne urýchlil. A práve od tohto obdobia klimatológovia zaznamenali ďalšie rýchlejšie stúpanie teploty zemského povrchu. Ešte rýchlejší rast zhutňovania pôdy v lesoch priniesli posledné roky. Drevo viac a viac využívame ako obnoviteľný zdroj energie - na výrobu štiepky do teplární a elektrární, preto sa extrémne zvýšila aj jeho ťažba.

Reply
zdroj
3/19/2016 03:38:02 am

Dostupné na internete:
https://www.povodne.sk/sk/priciny-povodni/zhutnena-poda-v-lesnej-krajine
autor: Štefan Vaľo

Reply
Hana
6/10/2015 06:41:43 am

Dažďovú vodu v lese zachytávajú koruny stromov a následne cez listy, konáre, kmeň a korene sa voda dostáva do lesnej pôdy. V póroch sa dostáva aj tam, kde nie sú korene stromov. V lesoch je mnoho takých miest, kde sa voda, napriek dlhodobým dažďom, už dávno nedostala, a pritom vedľa nich nám po zhutnenej pôde voda z lesa odteká. Ak vedie pozdĺž stromov lesná cesta so svahom, voda po koreňoch vyteká a zároveň vyplavuje pôdu a obnažuje korene, ktoré ostávajú vo vzduchu. Majitelia a správcovia lesov po ťažbe dreva bez výčitiek za sebou nechávajú zdevastovanú zem, ktorá rýchlo odvádza vodu z lesa. A to aj napriek tomu, že im v tom v niektorých štátoch bránia zákony, podľa ktorých by zhutnenú pôdu mali po ťažbe vrátiť do pôvodného stavu, aby opäť dokázala absorbovať vodu. To však nerobia a plocha zhutnenej pôdy sa stále zväčšuje.

Reply
zdroj
3/19/2016 03:39:36 am

Dostupné na internete:
https://www.povodne.sk/sk/priciny-povodni/zhutnena-poda-v-lesnej-krajine
autor: Štefan Vaľo

Reply
Filip
6/10/2015 06:44:24 am

V lesoch a kopcovitých terénoch však nie sú zhutnené povrchy jediným problémom. Ryhy, ktoré mechanizmy vytvárajú totiž zároveň prerušujú póry. Aké veľké množstvo vody z nich vyteká v umelo vytvorenom svahu? Hory, podrezané lesnými cestami a svahmi nad nimi sú odsúdené na postupné odvodňovanie, splavovanie úrodnej pôdy a vyschýnanie všetkého živého, čo sa v nich nachádza. V takýchto podrezaných horách sa neudrží ani kvapka vody. Voda chýba nielen vo svahu nad lesnou cestou a 100m nad ňou, ale v celom lese. Je úplne jedno, či sa jedná o horu ihličnatú alebo listnatú, prerušené póry vysušia každú horu, každý les. Po takýchto zásahoch na seba katastrofa nenechá dlho čakať. A nemusia to byť len povodne či suchá.

Reply
zdroj
3/19/2016 03:40:46 am

Dostupné na internete:
https://www.povodne.sk/sk/priciny-povodni/zhutnena-poda-v-lesnej-krajine
autor: Štefan Vaľo

Reply
Sony
6/10/2015 06:51:47 am

Podľa vedeckých výskumov jeden kubický meter neporušenej pôdy v Strednej Európe obsahuje 200 až 500 litrov vody. Pôda je základným zásobníkom, ktorý príroda vytvorila pre pitnú vodu. V zemi sa voda udržiava v póroch. Ide o systém prirodzeného, rozvetveného distribučného potrubia ku koreňom rastlín, k prameňom potokov a k podzemným vodám. Ak pôdu zhutníme, utlačíme jej póry a tým potrubie zanikne. Prirodzený kolobeh sa preruší. Podobne je to aj v prípade, keď tento systém pórov – potrubia, mechanicky prerušíme. Funkcia prírodného zavlažovacieho systému, sa zmení na odvodňovací systém, ktorým voda z pôdy neodvratne odteká, a krajina sa postupne vysúša. Jednoducho povedané:
AK PÓRY V PôDE UTLAČÍME, VODA NEVNIKÁ DO ZEME!
AK PÓRY V PôDE PRERUŠÍME, VODA ZO ZEME VYTEČIE! Príčiny rýchleho odvádzania vody z pôdy = príčiny povodní:
- Zhutnená pôda v lesnej krajine,
- Spôsob hospodárenia na poliach,
- Odvodňovacie kanály na nížinách,
- Umelo vytvorené svahy.

Reply
zdroj
3/19/2016 03:42:33 am

Dostupné na internete:
https://www.povodne.sk/sk/
autor: Štefan Vaľo

Reply
Tibor
6/10/2015 07:09:16 am

Zhutnenú pôdu je potrebné na nepoužívaných približovacích lesných cestách a stopách po mechanizmoch narušiť rýpadlom z najvyššieho miesta po najnižšie, priečne proti svahu a prúdu vody tak aby dažďová voda ostala tam kde spadne a vsiakla do narušenej pôdy. Nad nepotrebnými už rekultivovanými - narušenými zhutnenými plochami, musíme umelo vytvorené svahy narušiť do hĺbky svahu cca 1,5m aby vytekajúca voda z pórov vsiakala do narušenej pôdy vo svahu a tak postupne si vytvorila nové póry cez ktoré bude stekať do hlbších vrstiev zeminy. Opatrenia sú okamžite účinné, trvalo udržateľné a pre prírodu a ľudstvo oveľa potrebnejšie ako sypanie poldrov a hrádzí, pritom náklady na realizáciu sú minimálne.

Reply
zdroj
3/19/2016 03:43:42 am

Dostupné na internete:
https://www.povodne.sk/sk/
autor: Štefan Vaľo

Reply



Leave a Reply.

    Archív

    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    August 2014

    Kategórie

    All

    RSS Feed


Projekt  je  financovaný  z grantov  Islandu,  Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. 


Predkladané materiály prezentujú názory autora/Prijímateľa a Správca programu nenesie zodpovednosť za akékoľvek informácie obsiahnuté v dokumente.


KONTAKT