• Domov
  • Aktuality
  • Harmonogram
  • Aktivity
  • Galéria
  • Publicita
  • Blog
  • Učebné osnovy
  • Výstupy projektu
  • Kontakt

Odvodňovacie kanály na nížinách spôsobujú povodne

6/3/2015

4 Comments

 
4 Comments
Sony
6/10/2015 06:59:32 am

V 40-tych rokoch minulého storočia sa začalo s výstavbou odvodňovacích kanálov na nížinách na Slovensku. Zapríčiňujú to, že voda vsakujúca na poliach do zeme vytečie cez prerušené póry v stene kanála a ten ostáva prázdny. Tým sa okolité polia odvodnia po celej dĺžke až do hĺbky dna kanála. Práve od tohto obdobia klimatológovia zaznamenávajú značné zvyšovanie teploty zemského povrchu. Zhutnená vrstva pôdy neprepúšťa dažďovú vodu do zeme, ale ju rýchlo povrchovo odvádza do kanála. Keďže z poľnohospodárskych polí ľudskou činnosťou rýchlo odvádzame dažďovú vodu, klesajú nám aj podzemné vody, už nie do hĺbky dna kanála, ale stále hlbšie. Rýchly odtok vody z polí zapríčiňuje aj rýchle vysychanie pôdy. Nie je zriedkavosťou, že počas dažďov vidíme pole premočené a o niekoľko dní je už zem presušená. Jedna z dvoch hlavných príčin nadmerného nárastu extrémnych teplôt za posledné tri desaťročia odvodňovanie, vysušovanie a prehrievanie poľnohospodárskej pôdy.

Reply
zdroj
3/19/2016 08:04:23 am

Dostupné na internete:
www.povodne.sk
autor: Štefan Vaľo

Reply
Tibor
6/10/2015 07:16:41 am

O závažnosti dopadu odvodňovacích kanálov jasne hovoria aj čísla. Len na Slovensku, v krajine v srdci Európy, s 5 miliónmi ľudí a rozlohou 49 036 km² je sieť odvodňovacích kanálov dlhá skoro 6000 km. Čo je takmer dĺžka Čínskeho múru, ktorý má 6700 km.
Keby sme na každom bežnom metri v kanáli zadržali v priemere 2 m3 vody, z časti naplnené kanály zároveň zvýšia výšku podzemnej vody na okolitých poliach. Pri predpoklade, že do vzdialenosti 500 m z oboch strán kanála stúpnu aj podzemné vody o 1,3 m, a že 1m3 zeminy pojme do pórov v priemere 350 litrov vody, celkový objem zadržanej vody v kanáloch a pôde by mohol byť spolu 2742 mil.m3, teda takmer 3 miliardy kubíkov vody, čo je pre porovnanie asi desatina kapacity najväčšej priehrady na svete Hoover Dam v Amerike. Pritom náklady budú minimálne. Takto plošne zadržiavaná voda bude mať pre krajinu nevyčísliteľnú hodnotu. Systém regulovania výšky vody v kanáloch nám:
-spomalí odtok podzemných vôd
-reguluje hladiny podzemných vôd na okolitých poliach
-bude chrániť územie pred povodňami a suchom
-ozdraví hydrologický režim roviny
-obnoví sa biodiverzita a stabilita klímy pričom bude dochádzať aj k rovnomernejšiemu výskytu zrážkovej činnosti.

Reply
zdroj
3/19/2016 08:05:10 am

Dostupné na internete:
www.povodne.sk
autor: Štefan Vaľo

Reply



Leave a Reply.

    Archív

    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    August 2014

    Kategórie

    All

    RSS Feed


Projekt  je  financovaný  z grantov  Islandu,  Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. 


Predkladané materiály prezentujú názory autora/Prijímateľa a Správca programu nenesie zodpovednosť za akékoľvek informácie obsiahnuté v dokumente.


KONTAKT