Tibor
6/10/2015 07:01:41 am
Pôda v umelo vytvorenom svahu vyschýna z hora nadol. Horné vrstvy pôdy vo svahu sú už odvodnené a vysušené. Z prerušených pórov vyteká voda z lesa nad svahom. Je to názorný príklad, ako postupne vysušujeme naše lesy, nenahraditeľné zásobníky pitnej vody pre rastlinstvo a živočíšstvo na pevninách planéty. Hory, podrezané lesnými cestami a svahmi nad nimi sú odsúdené na postupné odvodňovanie, splavovanie úrodnej pôdy a vyschýnanie všetkého živého, čo sa v nich nachádza. V takýchto podrezaných horách sa neudrží ani kvapka vody. Voda chýba nielen vo svahu nad lesnou cestou a 100m nad ňou, ale v celom lese. Je úplne jedno, či sa jedná o horu ihličnatú alebo listnatú, prerušené póry vysušia každú horu, každý les. A akoby toho nebolo dosť, zasiahneme aj na miestach, kde neťažíme pre strmosť svahov. Najčastejšie to vidíme i pri výstavbe ciest a diaľnic. Tu sa už len ani nezamyslíme nad zadržaním vody v pôde, ale snažíme sa jej čo najskôr zbaviť a vytvárame jej na to ideálne podmienky.
Reply
zdroj
3/19/2016 08:06:41 am
Dostupné na internete:
Reply
Sony
6/10/2015 07:18:29 am
Nad umelo vytvorenými svahmi, nad cestami, lesnými cestami, diaľnicami je nevyhnutné prekopať zeminu v šírke cca 1m, do hĺbky približne 2-4 metre po vrstevnici, vo vzdialenosti 5-20 metrov nad umelým svahom. Na spodnú časť vykopanej jamy je však potrebné vložiť nepriepustnú fóliu, aby sa voda z prekopanej zeminy v jame nedostala do pórov pod jamou. Voda vsiakne do rozkopanej pôdy a postupne do pórov v nižších vrstvách zeme.
Reply
zdroj
3/19/2016 11:48:13 am
Dostupné na internete:
Reply
Leave a Reply. |
Archív
August 2015
Kategórie |
Projekt je financovaný z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
Predkladané materiály prezentujú názory autora/Prijímateľa a Správca programu nenesie zodpovednosť za akékoľvek informácie obsiahnuté v dokumente.
KONTAKT