• Domov
  • Aktuality
  • Harmonogram
  • Aktivity
  • Galéria
  • Publicita
  • Blog
  • Učebné osnovy
  • Výstupy projektu
  • Kontakt

Čo nevieme o spôsoboch hospodárenia na poliach?

6/3/2015

4 Comments

 
4 Comments
Oliver
6/10/2015 06:57:00 am

Do 80-tych rokov minulého storočia sa vo väčšine Európy pôda obrábala rovnakým spôsobom. Po zbere úrody nasledovala hlboká orba, po nej príprava pôdy pre jesenné a jarné zasiatie plodín. Počas vegetácie na pôdu mechanizmy vstupovali len zriedka, vďaka čomu mohla dažďová voda bez problémov vsiaknuť do nezhutnenej pôdy. Za posledných 30 rokov vďaka novým technológiám a snahe minimalizovať náklady v poľnohospodárstve niekoľko násobne vzrástlo hutnenie poľnohospodárskej pôdy. Na jeseň a jar sa pôda pripraví na siatie do hĺbky 10-18 cm. Plodiny sa teda sejú do tenkej vrstvy pôdy, pod ktorou však ostáva hrubá vrstva zhutnenej zeminy. Traktory zhutnia pripravenú zeminu prvý raz pri siatí. Na pole sa opäť vracajú pri prvých postrekoch a posypoch. Vrstva zeminy, ktorá ostala zhutnená, sa hutní ešte viac. Dažďová voda, ktorá spadne na takéto pole premočí vrchnú, obrobenú časť pôdy. Zhutnená vrstva pod ňou do seba vpustí iba minimum vody. Väčšia časť vody odteká z polí do nižšie položených oblastí a odnáša so sebou samozrejme aj úrodnú pôdu. Na jeseň a na jar, po vyklíčení rastlín, opäť prichádzajú mechanizmy. Začíname postrekovať a posypávať hnojivami. Kolobeh hutnenia pôdy neustáva..... Počas dažďov sa opakuje to isté, čo po samotnom siatí s tým rozdielom, že voda odteká z oveľa väčšej plochy zhutnenej pôdy. Voda, ktorá sa nedostane do zeme v kopcovitých terénoch, okamžite odteká priamo do najbližšieho kanála alebo potoka. Na nížinách odteká veľmi rýchlo po brázdach do kanálov a cez rieky do oceánov. Po daždi sú kanály a potoky za niekoľko hodín prázdne. Časť vody síce vytvára v najnižších miestach polí jazerá, z diaľky sa nám môže zdať, že pôda je premočená. Ale pravdou je, že spodná zhutnená vrstva pôdy neprepúšťa vodu. Sotva rastliny dosiahnu výšku 30 cm, celý tento proces postreku, posypu a hutnenia pôdy sa opakuje ešte raz.
Mútna voda stále viac a viac odteká a vyplavuje ornú pôdu. Na mnohých poliach, ktoré majú väčší sklon, už odteká iba čistá voda, keďže ornica, ktorá sa dostala pri obrábaní na povrch, je už odplavená do vodných nádrží a oceánov. Povrch polí začína byť kamenistý a tým pádom menej úrodný. Proces postrekov, posypov a masívneho hutnenia pôdy pokračuje do skončenia rastu plodín. Potom príde na rad žatva. Výsledkom je, že po jesennom zbere úrody niektoré polia už nedokážu plošne vodu vstrebať. Takéto polia v januári v roku 2014 boli z veľkej časti príčinou povodní v Spojenom kráľovstve.

Reply
zdroj
3/19/2016 08:02:04 am

Dostupné na internete:
www.povodne.sk
autor: Štefan Vaľo

Reply
Sony
6/10/2015 07:14:03 am

Opatrenia na poľnohospodárskej pôde
1. V prvom rade musíme robiť hlbokú orbu.
2. Za kolesá ťažných traktorov je nutné skonštruovať prídavné zariadenie, ktoré bude kypriť pôdu po vstupe traktora na poľnohospodársku pôdu pri sejbe, postrekoch a posypoch.
3. V odvodňovacích kanáloch je potrebné vybudovať malé nepriepustné hrádzky s otvorom, v ktorom môžeme regulovať výšku hladiny vody v kanáli.

Reply
zdroj
3/19/2016 08:02:33 am

Dostupné na internete:
www.povodne.sk
autor: Štefan Vaľo

Reply



Leave a Reply.

    Archív

    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    August 2014

    Kategórie

    All

    RSS Feed


Projekt  je  financovaný  z grantov  Islandu,  Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. 


Predkladané materiály prezentujú názory autora/Prijímateľa a Správca programu nenesie zodpovednosť za akékoľvek informácie obsiahnuté v dokumente.


KONTAKT