• Domov
  • Aktuality
  • Harmonogram
  • Aktivity
  • Galéria
  • Publicita
  • Blog
  • Učebné osnovy
  • Výstupy projektu
  • Kontakt

Má význam budovať vodozádržné systémy?

4/21/2015

6 Comments

 
6 Comments
sony
5/5/2015 04:46:08 pm

Myslim si, že budovanie vodozádržných opatrení má mimoriadny význam, pretože plní niekoľko funkcií. Okrem iného zabraňuje vysušovaniu krajiny a zároveň znižuje riziko náhlych živelných pohrôm. Najlepšia medzinárodná prax protipovodňovej prevencie podľa európskych expertov spočíva v trojstupňovom prístupe s nasledovnou postupnosťou:

(i) najprv zachytenie dažďovej vody vmieste/priestore, kde spadne,
(ii) následne retencia/akumulácia dažďovej vody v krajine,
(iii) až nakoniec odvedenie tej časti dažďovej vody, ktorú povodie/územie/krajina predtým neabsorbuje.

Tento postup zároveň určuje aj hlavné zameranie a priority prevencie pred povodňami, ktorými sú zadržiavanie dažďovej vody v krajine, spomaľovanie jej odtoku a umožnenie vsakovania, revitalizácia a obnova poškodenej krajiny/územia/povodia.

Reply
admin
3/18/2016 09:11:24 am

Dostupné na internete:
http://kravcik.blog.sme.sk/c/315533/Pozvanka-na-utajenu-konferenciu-vodohospodarov-III.html
autor: Michal Kravčík

Reply
art
5/5/2015 05:13:09 pm

Keďže v súčasnosti stojíme pred hrozbami vodnej krízy v rôznych regiónoch sveta i v stredoeurópskom priestore, ktorá sa prejavuje raz extrémnym nedostatkom a inokedy extrémnym prebytkom vodných zdrojov (suchá a povodne), je našou povinnosťou obnovovať pôvodný hydrologický cyklus v povodiach a tým vytvoriť predpoklady pre znižovanie relatívnej rozkolísanosti zrážok v priestore a čase, relatívnej rozkolísanosti prietokov na vodných tokoch i relatívnej rozkolísanosti teploty zemského povrchu. Toto znižovanie relatívnych rozkolísanosti zrážok, prietokov i teplôt dokážeme vytvoriť prostredníctvom takých vododržných ekosystémov v povodiach, ktoré dokážu zadržiavať a plošne obnovovať vodné zdroje i chrániť územia pred povodňami i záplavami, posilňovať biodiverzitu i zmierňovať negatívne dôsledky klimatických zmien. Základnou prioritou je dosiahnuť v povodiach dostatok vodných zdrojov v priestore i čase pre ľudskú populáciu, celý ekologický reťazec i pre produkciu potravín a tým zabezpečiť viac než len ekonomický rast, to je dosiahnuť trvalo udržateľný rozvoj, ktorý prispeje k stabilizácii dostatku vodných zdrojov všade a pre všetkých. A bez dostatku vody nie je možný udržateľný rozvoj. Preto prioritou pre Slovensko bude klásť dôraz na komplexnú ekologickú obnovu povodí. Slovensko chce vykročiť do 21. storočia ako vyspelý demokratický štát so zdravým životným prostredím bez živelných katastróf, povodní a s dostatkom kvalitných vodných zdrojov, so zachovalou biodiverzitou v povodiach. Preto naštartuje komplexné programy ekologickej obnovy povodí. Tým prispeje k trvalo udržateľnému rozvoju Slovenska s ambíciou stať sa vzorom pre Európu i svet v riešení konfliktu medzi prírodou, vodou a človekom, pretože ak chce ľudská populácia prežiť 21. storočie, musí byť plošný dostatok vody, nie len v určitých bodoch, ako sú napríklad vodné nádrže. Preto Slovensko v následujúcich rokoch sa zbaví inžinierskeho prístupu managementu vodných zdrojov v povodiach a bude sa orientovať na plošný trvalo udržateľný management vodných zdrojov v povodiach. Na to vytvorí vhodné stimulačné mechanizmy, aby každý jedinec v povodí prispel k ekologickej obnove povodí a tým prispel k plošnej ochrane i tvorbe vodných zdrojov.

Reply
gréta
5/6/2015 07:56:21 am

Podobné opatrenia sú nielen lepším hospodárením s vodou, ale eliminujú príčiny miestnych povodní, podieľajú sa na tvorbe ekosystémov a podporujú biodiverzitu. Vybudovaním vodozadržnych a protieróznych opatrení získame nielen na bezpečnosti majetku a životov obyvateľov, ale aj na kráse. Symbióza ľudskej činnosti s prírodou sa môže vydariť v obojstranný prospech človeka aj prírody .

Reply
admin
3/18/2016 09:16:00 am

Dostupné na internete:
Podobné opatrenia sú nielen lepším hospodárením s vodou, ale eliminujú príčiny miestnych povodní

Reply
peter
5/6/2015 08:01:42 am

"Menej betónu a viac listnatých lesov" (Český minister životného prostredia Ladislav Miko) - je to jednoduchá myšlienka, ktorá má veľmi hlboký význam a zmysel. Veľmi pomaly si ľudia uvedomujú dôležitosť tejto jednoduchej filozofie udržania vody v krajine.
Ak sa voda udrží v krajine, nespôsobuje v nižších oblastiach povodne a dokonca má anti-extremizačný účinok na počasie.

Reply



Leave a Reply.

    Archív

    August 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    August 2014

    Kategórie

    All

    RSS Feed


Projekt  je  financovaný  z grantov  Islandu,  Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. 


Predkladané materiály prezentujú názory autora/Prijímateľa a Správca programu nenesie zodpovednosť za akékoľvek informácie obsiahnuté v dokumente.


KONTAKT